Senzory tlaku pro internet věcí

Image
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Poskytovatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
FV20693
Popis

Projekt je zaměřen na průmyslový výzkum a vývoj senzorů tlaku pro internet věcí. Vyvíjený senzor bude obsahovat drátovou i bezdrátovou konektivitu kompatibilní se standardy internetu věcí, která umožní začlenění senzoru do senzorických sítí a průmyslových i domácích aplikací.
Vyvíjený senzor umožní rychlou a uživatelsky nenáročnou instalaci senzoru do libovolného typu aplikace s možností vzdálené správy senzoru výrobcem pro servisní podporu, diagnostiku a vzdálenou pomoc. Senzor tlaku pro internet věcí bude využívat principů internetu věcí pro komunikaci s dalšími objekty finální aplikace (např. ovládání ventilů, čerpadel, regulátorů, meteorologických stanic, řídících jednotek, průmyslových PC), ale i zasílání dat do vzdálených serverů (Cloud, webserver, datová centra atd.).

Neméně důležitou součástí nových senzorů tlaku pro internet věcí je podpora výrobního procesu těchto senzorů dle nejnovějšího trendu průmyslu 4.0. Senzor tlaku bude díky bezdrátové konektivitě informovat jednotlivé součásti výrobního procesu o jeho aktuálním stavu a požadovaných úkonech, které se na něm mají dále provádět. Výrobní systém tak má veškeré informace o postupu výroby a detailní přehled o konfiguraci a výrobních parametrech.

Projekt bude realizován s využitím stávajícího portfolia technologií pro výrobu senzorů tlaku společnosti BD SENSORS s.r.o., které poslouží jako tlakoměrný modul pro vývoj komunikační elektronika pro internet věcí. Elektronika bude koncipována s bezdrátovou komunikační platformou a začleněna do řídicího systému pro internet věcí. Toto řešení umožní využití široké škály tlakoměrných modulů pro různé tlakové rozsahy a specifické aplikace. Součástí projektu je i vývoj celého systému odesílání dat na vzdálená uložiště prostřednictvím webových služeb, jejich zpracování a vizualizace nástroji pro IoT (Intel IoT, Google Cloud Platform a Microsoft Azure).

Hlavními prvky novosti projektu je využití bezdrátové konektivity pro průmyslové senzory tlaku od jejich výroby až po finální aplikaci. Výsledný senzor bude součástí komplexního systému internetu věcí a jeho výroba bude probíhat dle trendů průmyslu 4.0.

Klíčová slova
senzor tlaku
bedrátová komunikace
internet věcí
průmysl 40
Druh projektu
Aplikovaný výzkum
Partneři

BD SENSORS s.r.o., Buchlovice